Zapalenie zatok przynosowych – jak zapobiegać i jak leczyć

W okresie jesienno-zimowym często zapadamy na różnego rodzaju infekcje. Zmiany pogody oraz temperatur sprawiają, że organizm słabiej broni się przed wirusami i bakteriami. Zapalenie zatok przynosowych może rozwinąć się o każdej porze roku, jednak jesień i zima najbardziej sprzyjają tego rodzaju zachorowaniom.

Zapalenie zatok – jak rozwija się choroba

Funkcja zatok przynosowych znajdujących się w kościach twarzoczaszki, mimo wielu badań, nie została jeszcze ostatecznie wyjaśniona. Przypuszcza się, że ta pofałdowana błona śluzowa połączona z jamą nosową m.in. chroni mózgoczaszkę przed uszkodzeniami, ogrzewa podstawę czaszki i oczodołu, wyrównuje ciśnienia podczas oddychania oraz ogrzewa wdychane powietrze. Kiedy dochodzi do zapalenia zatok przynosowych na skutek infekcji wirusowej lub bakteryjnej, błona śluzowa staje się nabrzmiała, co powoduje ból przedniej części głowy (czoła), szczęki oraz nasady nosa.

Przy zakażeniu bakteryjnym pojawiają się co najmniej 3 niepokojące objawy, czyli ropna wydzielina z jam nosowych, silny ból zlokalizowany w obrębie zatok przynosowych oraz gorączka powyżej 38C. Za większość bakteryjnych zapaleń zatok przynosowych odpowiadają bakterie kolonizujące nosogardło, czyli bakterie Streptococcus pneumoniae, Moraxella catarrhalis oraz Haemophilus influenzae. Ostre zapalenie zatok trwa nie dłużej niż 12 tygodni, a w większości przypadków utrzymuje się ok. 14 dni.

Wirusowe zapalenie zatok trwa krócej niż 10 dni. Jeśli po 5 dniach choroby objawy się nasilają, a chory nie odczuwa poprawy, prawdopodobnie doszło do nadkażenia bakteryjnego, które wymaga leczenia antybiotykami. W pierwszym etapie terapii w ostrych infekcjach zatok stosuje się jednak płukanie jam nosa oraz podaje się donosowe glikokortykosteroidy.

Zapalenie zatok przynosowych – jak zapobiegać chorobie

U osób z nawracającym zapaleniem zatok (chorujących przynajmniej 4 razy w ciągu roku) lekarz powinien zlecić dokładne badania na nosicielstwo paciorkowców z grupy A, wykluczyć alergiczny nieżyt nosa zwiększający ryzyko częstszych infekcji oraz skierować pacjenta na badanie przegrody nosa. Skrzywienie przegrody nosowej może być powodem nawracających zapaleń zatok.

Osoby z tendencją do infekcji zatok powinny szczególnie dbać o ochronę czoła i nie wychładzać głowy. W okresie jesienno-zimowym powinny nosić czapki i nie wychodzić na świeże powietrze z mokrymi, niedosuszonymi lub spoconymi włosami.

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy choroby, warto pozostać w domu, ogrzać czoło oraz nos i wykonać zabieg płukania jamy nosowej (specjalne preparaty do płukania można kupić w aptece lub użyć roztworu z soli kuchennej i wody). Nos należy też regularnie oczyszczać, nie dopuszczając do zalegania wydzieliny. Jeśli zbagatelizujemy infekcję wirusową, prawdopodobnie rozwinie się u nas zapalenie bakteryjne wymagające już bardziej inwazyjnego leczenia.

Zanim zapalenie zatok przynosowych zamieni się w ostrą infekcję bakteryjną, wspomóżmy nasz organizm naturalnymi metodami. Nie ignorujmy rozpierającego bólu w okolicy nosa, szczęki i czoła. Kiedy pojawią się początki choroby, dajmy sobie czas na odpoczynek, przyjmujmy dużo płynów i dokładnie oczyszczajmy drogi oddechowe.

  • Aby nie omijały Cię ważne treści,
    subskrybuj mój kanał na Youtubie


  • Podziel się

Jestem lekarzem, którego pasją jest kompleksowe, holistyczne podejście do zdrowia. Łączę medycynę z pracą nad ciałem i umysłem w powrocie do zdrowia.Więcej o mnie przeczytasz tutaj.

Dodaj komentarz

Zapisz się na Newsletter i Odbierz Poradnik "Jak wzmocnić Odporność?"

Zapisz się na maile pełne informacji o zdrowiu i odbierz poradnik. Piszę o tym jak dbać o zdrowie oraz informuję o swojej ofercie.
Chronimy Twoje dane zgodnie z polityką prywatności.