15 sposobów na zdrową wątrobę !

Zdrowa wątroba to nie tylko zioła czy suplementy, to również konkretna dieta, badania lekarskie czy odpowiednia profilaktyka. Dzisiaj przedstawię Ci 15 sposobów na to aby mieć zdrową wątrobę. Zobaczysz jak o nią zadbać.  Wiele czynników  ma wpływ na to czy ten jeden z najważniejszych narządów w naszym ciele pracuje prawidłowo!

15 sposobów na zdrową wątrobę !

1. Pij kawę

Osoby pijące kilka filiżanek kawy dziennie mogą rzadziej zachorować na choroby wątroby, w tym na raka czy marskość wątroby. Ten poranny nawyk być może ma wpływ na spowolnienie progresji tych chorób u osób, które już je mają. Pytanie pozostaje jaka kawa? Najpewniej naturalna, świeżo mielona kawa ma ten dobroczynny wpływ. Mimo tego jak kawa ostatnio zdaje się ma „cudowne właściwości” pamiętaj, że nie zastąpi zrównoważonej zdrowej diety, prawidłowej masy ciała, aktywności fizycznej i odpowiedniej ilości wody dla zdrowej wątroby.

2.Nie przesadzaj z paracetamolem

Paracetamol jest składnikiem wielu leków na przeziębienie i infekcje. Większość dorosłych nie powinna przyjąć więcej niż 4 gramy na dobę tego leku. Jest to dawka maksymalna powyżej której Twoja wątroba może mocno ucierpieć. Staraj się nie przyjmować więcej niż zalecana dawka na opakowaniu i sprawdzać czy nie bierzesz przypadkiem kilku leków jednocześnie, które zawierają w sobie paracetamol.

3.Sprawdź swoje leki

Chociaż paracetamol jest najczęstszym lekiem, który może zaszkodzić twojej wątrobie, inny lek też może to zrobić – szczególnie jeśli nie weźmiesz go zgodnie z zaleceniami. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli jesteś zmęczony, masz mdłości, swędzenie skóry lub zauważysz żółte zabawienie skóry i/lub oczu (żółtaczka) po rozpoczęciu nowego leku. Statyny na wysoki poziom cholesterolu i niektóre antybiotyki (amoksycylina, klindamycyna, erytromycyna) to tylko niektóre przykłady, które mają wpływ na wątrobę. Chociaż takie działania zdarzają się rzadko warto mieć to na uwadze.

4.Sprawdź swoje suplementy

Niektóre zioła i suplementy stosowane na wątrobę nie mają za wiele badań. Pamiętaj aby skonsultować absolutnie wszystko co bierzesz z lekarzem. Np. Srebro koloidalne, czasami używane (z niewielkim wsparciem naukowym) na zapalenie wątroby typu C, może powodować nieodwracalne skutki uboczne, takie jak zmiana koloru skóry na niebieską. Poinformuj swojego lekarza o wszystkich tabletkach, ziołach i suplementach, które przyjmujesz. Po pierwsze, aby sprawdzić bezpieczeństwo każdego przedmiotu, ale także ze względu na sposób, w jaki mogą ze sobą współdziałać.

5.Pij alkohol tylko z umiarem (a najlepiej wcale 😉

Jeśli przesadzisz – więcej niż jeden drink dziennie dla kobiet, dwa dziennie dla mężczyzn – to naprawdę może zaszkodzić Twojej wątrobie. Prowadzi to często do “stłuszczenia wątroby” i może również powodować cięższą chorobę jaką jest marskość wątroby. Czasami pech chce, że wystarczy niewielka ilość regularnie spożywanego alkoholu a choroba wątroby już się rozwinie. Pamiętam przypadek ze studiów w którym to uzależniony od alkoholu mężczyzna, spożywający ogromne ilości alkoholu nie miał (jeszcze!) uszkodzonej wątroby(miał uszkodzone inne narządy), a kobieta regularnie pijąca wino miała marskość wątroby.

6. Zjadaj kolorowe warzywa i owoce I trzymaj zdrową dietę

Oznacza to owoce i warzywa ze wszystkich kolorów tęczy, co pomaga uzyskać wszystkie potrzebne składniki odżywcze i błonnik. Unikaj rafinowanych węglowodanów, takich jak pączki i biały chleb na rzecz pełnoziarnistego ryżu, pieczywa czy zdrowszych płatków owsianych lub jaglanych. Pomocne dla wątroby są również białka. Może to być trochę mięsa, ale też białka roślinnego. Szukaj “dobrych”  tłuszczów  jedno  i wielonienasyconych tłuszczów z nasion, orzechów, ryb i olejów roślinnych. Obecnie według najnowszych wytycznych smażenie w głębokim tłuszczu nie jest zdrowym rozwiązaniem. Tak jak i spożywanie sporej ilości tłuszczów nasyconych takich jak pełnotłuste mleczne masło czy smalec.

7. Zachowaj prawidłową masę ciała

Oznacza to pracę nad utrzymaniem wskaźnika masy ciała (BMI) pomiędzy 18 a 25. Dostępne są narzędzia online, które pomogą ci ustalić czy masz prawidłową masę ciała. Ćwiczenia i dobrze zbilansowana dieta są najlepszym sposobem, aby pomóc utrzymać dobrą wagę i zmniejszyć szanse na niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Twój lekarz może pomóc ci ustalić cel wagowy, który zmotywuje Cię do aktywności fizycznej i zdrowej diety na dłuższą „metę”. Ale bez celu i konkretnych wskazówek dietetycznych trudno jest zrzucić nadmiar zbędnej tkanki tłuszczowej.

8. Myj ręce

Jest to prosty i łatwy sposób na zatrzymanie zarazków, które mogą zainfekować wątrobę. Wystarczy odrobina mydła i ciepłej wody. Jest to szczególnie ważne tuż przed przygotowaniem jedzenia i zaraz po zmianie pieluchy lub pójściu do łazienki. Możesz rozprzestrzeniać zapalenie wątroby typu A, szczególnie gdy dotykasz jedzenia lub wody brudnymi, zanieczyszczonymi rękami.

9. Ćwicz regularnie

Może pomóc utrzymać wagę na właściwym poziomie, który może chronić przed niealkoholową stłuszczeniem wątroby. Ale nawet jeśli Twoje BMI się nie zmieni, ćwiczenia prawdopodobnie pomogą. Czemu? Ponieważ poprawia to działanie insuliny i spala trójglicerydy, rodzaj tłuszczu we krwi.

10. Unikaj toksyn

Mogą to być środki chemiczne w środkach czyszczących, aerozolach, środkach owadobójczych i innych przedmiotach gospodarstwa domowego. Niektóre środki mogą uszkodzić komórki wątroby, jeśli wchłoniesz ich za dużo. Możesz się zabezpieczyć, jeśli założysz maskę i gogle, czy rękawiczki i otworzysz okna podczas korzystania z nich. Ja zawsze sprzątam mając rękawiczki i dość często maseczkę. Jeszcze lepszym sposobem jest zapewne korzystanie z ekologicznych środków czystości, które mogą być zdrowsze. Mają jeden minus są drogie i mogą być trudno dostępne.

11. Uważaj na zagrożenia igłowe

Jeśli ty lub ktoś, kogo znasz, kiedykolwiek wstrzyknął bądź wstrzykiwał sobie narkotyki, powinieneś zostać przebadany na zapalenie wątroby typu C, które może rozprzestrzeniać się przez krew. To samo dotyczy osób, które miały przypadkowo ukłucie igłą. Badanie krwi może dać ci znać, jeśli kiedykolwiek chorowałeś na wirus zapalenia wątroby typu C.

12. Sprawdź, czy nie ma uszkodzeń wątroby

Jeśli pijesz alkohol, masz w rodzinie choroby wątroby bądź miewasz różne dolegliwości z przewodu pokarmowego warto zbadać czy Twoja wątroba jest zdrowa. Poza prostszymi badaniami jakimi są badania z krwi na aminotransferazy wątrobowe, wirusy wątroby, czy inne parametry wskazujące na problem z drogami żółciowymi, można wykonać również USG jamy brzusznej.Wczesne leczenie pomaga, ale na początku możesz nie mieć żadnych objawów. Warto regularnie się badać.

Z reguły panel wątrobowy obejmuje ALAT, ASPAT, GGTP, fosfatazę alkaliczną (ALP), Bilirubinę całkowitą, wyjątkowo albuminy. Pamiętaj, że jeśli masz wątpliwości zgłoś się do lekarza.

13. Prawdopodobieństwo HCV, czyli WZW typu C

Powinieneś również zostać poddany testom, jeśli istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia wirusowego zapalenia wątroby typu C. Dotyczy to każdego, kto:

 • Miał transfuzję krwi przed 1992 rokiem
 • Kiedykolwiek używał narkotyków
 • Jest na dializie ( z powodu chorób nerek)
 • Ma HIV
 • Został zakuty przez zainfekowaną igłę materiałem z krwią osoby zakażonej
 • Ma tatuaż zrobiony w niepewnym miejscu (niepewnym co do bezpieczeństwa)
 • Urodził się między 1945 a 1965 rokiem

14. Zdrowa wątroba to zdrowy seks

Chcesz chronić siebie i swojego partnera przed chorobami, które mogą rozprzestrzeniać się poprzez seks? Jeden z wirusowych zapalenia wątroby typu C przenosi się także tą drogą. Większość ludzi nie zauważa, że ​​go mają. Dopiero wiele lat później, kiedy wiele szkód zostało już wyrządzonych, okazuje się że chorują na WZW typu C. Jeśli zmieniasz często partnerów , pamiętaj o bezpieczeństwie podczas kontaktów seksualnych. W zasadzie pamiętaj o nim zawsze. Możesz zabezpieczać się mechanicznie poprzez stosowanie prezerwatyw. Zmniejszasz  wtedy ryzyko zakażenia. Do przeniesienia wirusa może dojść również przez kontakt z krwią, nasieniem czy wydzieliną z pochwy osoby zakażonej. Bądź ostrożna/ ostrożny i upewnij się, że Twój partner jest zdrowy. Twój lekarz może sprawdzić czy Ty bądź bliska Ci osoba choruje na WZW typu C.

15. Zaszczep się

Istnieje szczepienie na WZW typu A i B ale nie na zapalenie wątroby typu C. Szczególnie ważne przed niektórymi operacjami jest szczepienie na WZW typu B. Porozmawiaj z lekarzem, czy potrzebujesz szczepienia.

Moi drodzy to krótko na temat najważniejszych czynników mających wpływ na zdrowie wątroby. O lepszym trawieniu, konkretnych zaleceniach diety na zdrową wątrobę będzie w kolejnych artykułach 🙂

Jeśli artykuł Ci się spodobał udostępnij go proszę na fejsbuku, aby Twoi przyjaciele również zgłębiali wiedzę na temat zdrowia i byli zdrowsi.

Pozdrawiam Cię serdecznie i dziękuję Ci za to, że czytasz, stosujesz wiedzę i udostępniasz moje zdrowotne materiały.

lek. Sylwia Łuczyńska

Jeśli masz problem zdrowotny, który chciałbyś skonsultować zapraszam serdecznie na konsultacje.

 • Aby nie omijały Cię ważne treści,
  subskrybuj mój kanał na Youtubie


 • Podziel się

Jestem lekarzem, którego pasją jest kompleksowe, holistyczne podejście do zdrowia. Łączę medycynę z pracą nad ciałem i umysłem w powrocie do zdrowia.Więcej o mnie przeczytasz tutaj.

Dodaj komentarz

Zapisz się na Newsletter i Odbierz Poradnik "Jak wzmocnić Odporność?"

Zapisz się na maile pełne informacji o zdrowiu i odbierz poradnik. Piszę o tym jak dbać o zdrowie oraz informuję o swojej ofercie.
Chronimy Twoje dane zgodnie z polityką prywatności.