5 mitów na temat rytmu serca

Czy to normalne, że zastanawiasz się, czy twoje serce bije i jak bije? Czasami możesz myśleć, że bije zbyt wolno. Albo możesz się martwić, że być może wali jak szalone i zaraz dostaniesz tzw. ataku serca lub Twoje serce się zatrzyma? Spokojnie, przygotowałam dla Ciebie 5 najczęstszych mitów na temat rytmu serca.

 

Jakie są prawidłowe wartości tętna?

 

Normalne tętno zgodnie z definicją to 60-100 uderzeń na minutę.

Rzeczywiście takie są granice normy. Poniżej 50/ 60 uderzeń na minutę to stan zwolnionej pracy serca określanej bradykardią, natomiast gdy serce bije szybciej niż 100 razy na minutę mówimy o tachykardii .

Wielu lekarzy uważa, że prawidłowe tętno w spoczynku powinno być niższe niż 100 uderzeń / minutę.

Bardzo wysokie tętno w spoczynku powinno budzić nasz niepokój. Ostatnie badania sugerują, że tętno wyższe niż 76 uderzeń na minutę podczas odpoczynku może wiązać się z większym ryzykiem zawału serca. Zatem najlepiej jakby było w przedziale 60 do 70.

 

5 mitów na temat rytmu serca

 

1.Mit : Nieregularne bicie serca oznacza, że mam zawał.

 

Nieregularne bicie serca nie oznacza, że masz zawał serca. Z reguły nie stanowi ono zagrożenia życia . Ale jeśli jest to nowy objaw lub jeśli masz bóle w klatce piersiowej lub problemy z oddychaniem, skontaktuj się jak najszybciej z lekarzem.

 

2.Mit: Nieregularne tętno oznacza, że zaraz moje serce się zatrzyma.

 

Kiedy twoje serce bije w nieregularny sposób, masz to, co nazywamy kołataniem serca. Możesz czuć się tak, jakby serce kołatało i biło nierówno. Możesz także odczuwać to jako krótki trzepot lub uderzenie w klatkę piersiową. Często jest tak, że do kołatania serca dołącza się panika i ogromny lęk, że zaraz serce się zatrzyma lub wydarzy się coś strasznego.

Palpitacje, które odczuwasz  mogą być spowodowane przez wiele czynników :

 • Lęk, stres – jest to jedna z częstszych przyczyn kołatania serca
 • Alkohol
 • Kofeina – nadmiar kofeiny również powoduje kołatania serca
 • Ćwiczenia fizyczne, wysiłek fizyczny
 • Napięcie, uczucie spięcia (nerwy)
 • Odwodnienie – szczególnie u osób starszych, zapominających o piciu wody
 • Niektóre leki
 • Gorączka
 • Zaburzenia tarczycy np. nadczynność tarczycy
 • Palenie papierosów
 • Suplementy diety, takie zawierające efedrynę lub niektóre zioła.

 

Pamiętaj jednak, że jeśli jest coś co Cię niepokoi, bardzo źle czujesz, to skontaktuj się jak najszybciej z lekarzem aby Cię zbadał i wykonał EKG serca.

3. Mit: Jeśli mój puls jest szybki, zawsze oznacza to, że jestem zestresowany.

Stres to tylko jedna rzecz, która może podnieść twój puls. Twoje tętno może również przyspieszyć, gdy ćwiczysz, podniecasz się lub czujesz niepokój lub smutek.

Kiedy wstaniesz, twój puls może wzrosnąć na 15 do 20 sekund, zanim wróci do normy. Nawet pogoda, na przykład wysoka temperatura lub wilgotność, może je podnieść.

Jeśli zażywasz leki na choroby tarczycy, szybki puls może być sygnałem, że zażywasz za duże dawki. Porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem.

4. Mit: Jeśli moje tętno jest normalne, moje ciśnienie krwi jest w porządku.

Czasami tętno i ciśnienie krwi idą w parze. Na przykład, gdy ćwiczysz, lub złościsz się lub boisz, obie wartości idą w górę.

Ale nie zawsze są ze sobą powiązane. Jeśli twoje tętno jest normalne, twoje ciśnienie krwi może nie być. Może być zbyt wysokie lub zbyt niskie i możesz nie zdawać sobie z tego sprawy.

Nawet jeśli wydaje Ci się, że twoje tętno jest w porządku, regularnie sprawdzaj ciśnienie krwi.

To niewielki koszt ciśnieniomierza i chwilę czasu a przypadkiem może się okazać, że masz nadciśnienie tętnicze. (ciśnienie wyższe lub równe 140/90)

5. Mit: Jeśli moje tętno jest wolne, oznacza to, że mam słabe serce.

Niekoniecznie. Powolne tętno może być oznaką, że jesteś zdrowy i sprawny. Mięsień serca sportowca jest w lepszej formie, więc nie musi tak ciężko pracować, aby utrzymać równy rytm.

Ogólnie rzecz biorąc, mówi się , że powolne tempo jest problemem tylko wtedy, gdy również :

1)tracisz przytomność,

2)masz zawroty głowy,

3)masz duszność lub

4)masz ból w klatce piersiowej.

 

Jeśli wystąpi u Ciebie którykolwiek z tych objawów, należy skontaktować się z lekarzem.

 

 

 

Kołatania serca, palpitacje, puls, szybki puls, czy kołatanie serca grozi zawałem, duszność, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, trzepotanie serca, niepokój, prawidłowe tętno, normalne tętno, nieregularne bicie serca, zawał serca, atak serca,

 • Aby nie omijały Cię ważne treści,
  subskrybuj mój kanał na Youtubie


 • Podziel się

Jestem lekarzem, którego pasją jest kompleksowe, holistyczne podejście do zdrowia. Łączę medycynę z pracą nad ciałem i umysłem w powrocie do zdrowia.Więcej o mnie przeczytasz tutaj.

Dodaj komentarz

Zapisz się na Newsletter i Odbierz Poradnik "Jak wzmocnić Odporność?"

Zapisz się na maile pełne informacji o zdrowiu i odbierz poradnik. Piszę o tym jak dbać o zdrowie oraz informuję o swojej ofercie.
Chronimy Twoje dane zgodnie z polityką prywatności.