Ból w klatce piersiowej, czyli wszystko na temat dławicy piersiowej

Dławica piersiowa to zespół kliniczny charakteryzujący się uczuciem bólu w klatce piersiowej z powodu niedokrwienia mięśnia sercowego, wywołanego wysiłkiem fizycznym lub stresem ( może występować również samoistnie).Ból w klatce piersiowej pojawia się ponieważ nie ma wystarczającej ilości krwi dopływającej do serca.

Czym jest dławica piersiowa ?

 

Dławica piersiowa to zespół kliniczny charakteryzujący się uczuciem bólu w klatce piersiowej z powodu niedokrwienia mięśnia sercowego, wywołanego wysiłkiem fizycznym lub stresem ( może występować również samoistnie).Ból w klatce piersiowej pojawia się ponieważ nie ma wystarczającej ilości krwi dopływającej do serca.

Najczęściej jest to spowodowane miażdżycą tętnic wieńcowych (>98% ) .Miażdżyca powoduje, ze w tętnicach gromadzi się tzw. blaszka miażdżycowa, która blokuje przepływ krwi do serca. Zmusza to serce do pracy z mniejszą ilością tlenu. To powoduje ból.

Jakie są objawy dławicy piersiowej?

 

 • Typowo ból w klatce piersiowej – odczuwany jest za mostkiem, może promieniować do szyi, żuchwy, lewego barku lub lewego ramienia (może nawet do nadgarstka i palców ręki), do okolicy górnej części brzucha i z tyłu do pleców między łopatkami
 • Ból może zostać wywołany przez wysiłek fizyczny, stres emocjonalny (jeśli masz miażdżycę tętnic wieńcowych to wysiłek fizyczny i stres,  mogą wywołać ból w klatce piersiowej charakterystyczny dla dławicy)
 • Ból trwa kilka minut i ustępuje w spoczynku
 • Z reguły natężenie bólu jest większe w godzinach porannych i może go nasilać zimne powietrze, obfity posiłek.
 • Ból ustępuje w ciągu 1-3 minut po przyjęciu podjęzykowo nitrogliceryny (jeśli dopiero po 5- 10 minutach, to najpewniej nie jest związany z niedokrwieniem mięśnia sercowego).

Zamiast bólu w klatce piersiowej mogą wystąpić tzw. „maski’ dławicy” :

 

 1. Duszność wysiłkowa – częściej u chorych w podeszłym wieku lub z cukrzycą
 2. Zmęczenie
 3. Ból brzucha, nudności.

 

Ok 50 -80 %  przypadków niedokrwienia serca, potwierdzonych obiektywnymi badaniami niestety przebiega bezobjawowo.

 

Co warto Zapamiętać ?

 

 1. Pamiętaj, że ból z klatki piersiowej może rozprzestrzeniać się na barki, ramiona, szyję, gardło, szczękę lub plecy.
 2. Można pomylić ból lub pieczenie w klatce piersiowej ze zgagą lub uczuciem pełności w nadbrzuszu. 
 3. Mężczyźni często odczuwają ból w klatce piersiowej, szyi i ramionach. Kobiety mogą odczuwać dyskomfort w obrębie brzucha, szyi, szczęki, gardła lub pleców. Mogą również wystąpić duszność, potliwość, zawroty głowy.
 4. Jedno z badań wykazało, że kobiety częściej używały słów “naciśnięcie” lub “zmiażdżenie” klatki piersiowej, aby opisać to uczucie.
 5. Stabilna dławica piersiowa często poprawia się wraz z odpoczynkiem. Niestabilna dławica piersiowa może nie, i może się pogorszyć.
 6. Ból  serca zwykle ustępuje szybko. Mimo to może być objawem zagrażającego życiu problemu z sercem. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli masz takie objawy. Ważne jest, aby dowiedzieć się, co się dzieje i porozmawiać o tym, co możesz zrobić, aby uniknąć zawału serca.
 7. Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby temu zapobiec. Zwykle medycyna i zmiany stylu życia mogą pomóc . Czasami jeśli masz krytyczne zwężenie tętnicy wieńcowej możesz potrzebować operacji, czegoś, co nazywa się stentem, maleńką rurką, która podpiera otwarte tętnice aby przepływ krwi był możliwy. Najlepiej jednak nie dopuszczać do tak ogromnej miażdżycy tętnic.

 

 

Istnieją różne rodzaje dławicy piersiowej:

 

Najczęstsza jest stabilna dławica piersiowa . Aktywność fizyczna lub stres mogą ją wyzwalać. Zwykle trwa kilka minut i znika wraz z odpoczynkiem. To nie jest zawał mięśnia sercowego , ale może to oznaczać, że masz większe prawdopodobieństwo, że może tak się wydarzyć. Należy poinformować lekarza, jeśli tak się stanie.

Niestabilna dławica piersiowa. Możesz mieć objawy bólu w klatce piersiowej nawet w spoczynku, czyli wtedy gdy jesteś mało aktywny. Ból może być silny i długotrwały. Może to być sygnał, że masz zawał serca , więc natychmiast wezwij pomoc medyczną.

Dławica Printzmetala występuje rzadko. Jest to ból dławicowy wywoływany przez samoistny skurcz tętnicy wieńcowej. Ból najczęściej pojawia się w spoczynkuczęsto między 24.00 a 6.00 . Jest to rzadki rodzaj dławicy zwanej naczynioskurczową.

 

Leczenie dławicy piersiowej

To zależy od tego jak duże jest zwężenie tętnic wieńcowych i jakie są objawy. Dla osób z łagodną dusznicą , zmiany w stylu życia i leki często pomagają w lepszym przepływie krwi  i kontrolują objawy.

Twój lekarz może przepisać leki, aby:

 1. Poszerzyć naczynia krwionośne, co pozwoli na większy przepływ krwi do serca
 2. Zwolnić pracę serca, aby nie musiało tak ciężko pracować
 3. Zrelaksuj naczynia krwionośne, aby zwiększyć przepływ krwi do serca
 4. Zapobiegaj tworzeniu się skrzepów krwi

 

Jeśli leki nie są wystarczające, może być konieczne wykonanie zabiegu medycznego . To mógłby być:

 

Agnioplastyka wieńcowa / stentowanie: lekarz wkłada małą rurkę, z balonem w środku, przez naczynie krwionośne i do serca. Następnie napompowuje balon w zwężonej tętnicy, aby ją rozszerzyć i przywrócić przepływ krwi. Wewnątrz tętnicy można pozostawić małą rurkę zwaną stentem aby utrzymać ją otwartą. Stent jest zwykle trwały i wykonany z metalu. Może również być wykonany z materiału, który ciało pochłania w czasie. Niektóre stenty mają lekarstwa, które pomagają zapobiec ponownemu zablokowaniu tętnicy.Procedura zwykle zajmuje mniej niż 2 godziny. Pewnie zostaniesz w szpitalu na noc.

Pomostowanie aortalno-wieńcowe (CABG) lub operacja pomostowania. Chirurg pobiera zdrowe tętnice lub żyły z innej części ciała i wykorzystuje je do obejścia zablokowanych lub zwężonych naczyń krwionośnych.

Te zmiany stylu życia mogą chronić Ciebie i Twoje serce :

 

 1. Nadal możesz prowadzić aktywne życie, ale ważne jest, abyś słuchał swojego ciała. Jeśli czujesz ból, zatrzymaj to, co robisz i odpocznij. Wiesz, co wywołuje twoją dławicę, jak stres lub intensywne ćwiczenia fizyczne więc staraj się ćwiczyć „bez przekraczania tzw. progu dławicy” czyli progu wywołującego objawy.  Staraj się unikać rzeczy, które mają tendencję do powodowania bólu w klatce piersiowej. Na przykład, jeśli duże posiłki powodują problemy, jedz mniejsze i jedz częściej.
 2. Rzuć palenie. Może uszkadzać naczynia krwionośne i zwiększa ryzyko chorób serca.
 3. Jedz zdrowo, najlepiej tak aby obniżyć ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Kiedy są podwyższone szansa na choroby serca rośnie. Jedz głównie warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, ryby, chude mięso i nabiał, mniej tłusty. Ograniczaj nadmiar soli, tłuszczu i cukru.
 4. Aby zrelaksować się, stosuj środki łagodzące stres, takie jak medytacja, głęboki oddech lub joga.
 5. Wysiłek fizyczny. Ćwicz większość dni w tygodniu.
 6. Zaleca się szybki marsz ok 30 – 60 minut dziennie, co najmniej 5 dni w tygodniu.
 7. Należy regularnie spotykać się z lekarzem.

 

Jeśli masz nowy lub niezwykły ból w klatce piersiowej i uważasz, że możesz mieć zawał serca, natychmiast zadzwoń pod numer 112. Nie czekaj. Szybkie leczenie jest bardzo ważne. Może chronić Cię przed większymi obrażeniami.

Czego oczekiwać

Angina (dławica piersiowa) zwiększa ryzyko zawału serca. Ale możesz temu zapobiegać. Traktuj to jako znak ostrzegawczy i dokonuj mądrych wyborów.

Porozmawiaj z innymi, którzy go mają. To może pomóc ci nauczyć się lepiej.

Pamiętaj Twoje zdrowie jest w Twoich rękach. Dbaj o nie !

Twoja rodzina również może potrzebować wyjaśnień, porozmawiaj z nimi aby pomóc im zrozumieć dławicę piersiową. Będą chcieli wiedzieć, co mogą zrobić, abyście razem mogli zapobiegać chorobom serca.

 

 

Pozdrawiam,

lek. Sylwia Łuczyńska

 • Aby nie omijały Cię ważne treści,
  subskrybuj mój kanał na Youtubie


 • Podziel się

Jestem lekarzem, którego pasją jest kompleksowe, holistyczne podejście do zdrowia. Łączę medycynę z pracą nad ciałem i umysłem w powrocie do zdrowia.Więcej o mnie przeczytasz tutaj.

Dodaj komentarz

Zapisz się na Newsletter i Odbierz Poradnik "Jak wzmocnić Odporność?"

Zapisz się na maile pełne informacji o zdrowiu i odbierz poradnik. Piszę o tym jak dbać o zdrowie oraz informuję o swojej ofercie.
Chronimy Twoje dane zgodnie z polityką prywatności.