Czy ja muszę ? Czy ja chcę? Czyli jak odzyskać wewnętrzną równowagę?

Czy spokój i wewnętrzna równowaga mają coś ze zdrowiem wspólnego? otóż mają! i to bardzo wiele!

Kilka lat temu będąc bardzo chorą trafiłam na diagnostykę energetyczną stanu organizmu.

Pewnie dziwisz się cóż to takiego? Jest to jedna z dziedzin “medycyny” ( nie wiem czy to dobre określenie ) – medycyna energetyczna, która wskazuje na źródło chorób i stanów somatycznych (soma = czyli cielesnych, interniestycznych, wewnętrznych) w napięciach i blokadach energii w ciele, także w sferze blokady emocji i psychologicznych konfilktów.

Do dzisiaj medycyna nie bardzo zwraca na to uwagę.

Już częściej psychologia staje się bardziej holistyczna, niż podejście medyków  w tym temacie.

Ale do rzeczy!

Wszystkie emocje, konflikty wewnętrzne…frustracje … mają wpływ na ciało.

Powszechnie odczuwane są jako stres.

A stres jest niczym innym jak reakcją organizmu, czyli NASZĄ reakcją na wydarzenia, sytuacje i wszystko co się w życiu dzieje.. Tylko od Nas zależy czy traktujemy to, odczuwamy jako STRESUJĄCE.

Kiedy wpadamy w stres?

Najczęściej wtedy, kiedy tracimy ” grunt pod nogami”, poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

Kiedy nie możemy realizować swoich pragnień, marzeń wypływających z energii żeńskiej i męskiej.

Harmonijnie są w nas cechy energii męskiej – czyli ” Ja Chcę”

i energii żeńskiej ” Ja muszę”. Jest też w Nas wewnętrzne dziecko ” moje pragnienia / ja nie wiem”.

W medycynie chińskiej, ale nie tylko w niej..;) Jest przecież wiele wymiarów życia, nie tylko ten cielesny.. To już stało się męczące odbieranie ciała, chorób przez tylko i wyłącznie wymiar biochemii i fizjologii…Zatem w medycynie chińskiej  odbiciem zdrowia człowieka jest jego niezakłócony przepływ energii w ciele.

Kluczowe więc  w PRZYWRACANIU RÓWNOWAGI SĄ te PYTANIA I ODPOWIEDZI 🙂 :

  1. CO DAJE CI ENERGIĘ? CO Sprawia, że żyjesz? że cieszysz się jak dziecko? że Twoje życie ma sens?  np. mogę mieć przypływ energii kiedy odżywiam zdrowo swoje ciało, karmię umysł dobrymi myślami, uprawiam sport i prowadzę warsztaty z psychosomatyki .. :)Co sprawia, że  Żyjesz? Że masz więcej energii ? Wypisz to sobie na kartce i wprowadź do swojego życia koniecznie 🙂 Na co czekasz? Ciało i umysł to naczynia połączone, trzeba jednocześnie karmić i jedno i drugie.Wewnętrzny chaos bierze się z braku równowagi między  CHCĘ / A MUSZĘ i nieuświadamiania sobie własnych potrzeb.
  2. 2.  CO ODBIERA CI ENERGIĘ? CO sprawia że umierasz za życia? że dusisz się? że nie masz własnej przestrzeni… że ciągle siebie ograniczasz? Co jest tym, z czego dawno zrezygnowałeś? bo może rodzinie się nie podobało albo sam się bałeś????

 

Zazwyczaj czujemy kombinację 3 podstawowych lęków. Lęku utraty.. ( boimy się zmienić pracę! bo może STRACIMY DOBRĄ? I NASTĘPNA BĘDZIE GORSZĄ?) Lęku zaufania ( nie ufamy sobie, ufasz, że sobie poradzisz? że życie Cię wspiera? że zawsze znajdzie się jakieś wyjście z trudnej sytuacji? Jeśli tak, to super, to jesteś w gronie 1 % ludzi. 🙂 i 3 lęk lęku wstydu..       Co jest TYM co Odbiera Ci energię?? 

Zaburzenie równowagi wynika z zaburzeń przepływu energii, z naszego postrzegania świata i naszych przekonań, jak opisał Bruce Litpon. A przekonania tworzone są przez mózg. Serce nie ma przekonań. 🙂

Zaburzenia przepływu energii prowadzą do stresu, do napięcia .. a z czasem do zmian fizycznych w naszym ciele i chorób.

To zła wiadomość. Dobra jest taka, że działa to też w drugą stronę.

Jeśli zmienisz swoje postrzeganie,

zaczniesz dbać o równowagę wewnętrzną i zrównoważysz swoje CHCĘ/ MUSZĘ – poprawi się Twoje zdrowie i odzyskasz radość życia!

Poza tym dwoma pytaniami jest jeszcze COŚ.

Musisz mieć świadomość, ŻE KAŻDE CHCE WYMAGA MUSZĘ.

Dzisiaj jest dzień dziecka, więc będzie trochę o dziecku ! Ale tym Twoim wewnętrznym!

Kiedy czegoś chcesz, bardzo chcesz..  wiedz, że musisz czasem coś poświęcić 😉

Musisz wykonać pracę, czasem sporą! Tak to wszystko działa.

Np. jeśli moje wewnętrzne dziecko /JA/ pragnę mieć /chcę np lepiej radzić sobie z emocjami! pracą jaką muszę wykonać są codzienne ćwiczenia. Muszę poświęcić czas. Muszę być wytrwała aby się tego nauczyć. Jeśli raz zrobię jakieś ćwiczenie, mózg tego nie zapamięta i ja nie będę z niego korzystać. Podobnie jeśli chcę np. mieć nowy, lepszy samochód, większy dom-  muszę na niego zapracować i pewnie przy okazji coś poświęcić..

Najgorszym z powyższych jest często fakt, że chcemy coś na wyrost, a musimy dużo na to pracować np.. chcę mieć mieszkanie,.. biorę kredyt, pracuję na to.. a potem już NIE CHCĘ tyle pracować. . a muszę to robić i stąd jest frustracja, napięcie, nerwica, bóle brzucha, skręt jelit a często nawet wypalenie zawodowe..etc.

Mamy wiele przykładów. Ja mam. Wiele, które zgłaszają mi pacjenci i osoby uczestniczące w moich programach i szkoleniach.

Niech więc lekcją dla Nas będzie dzisiaj – ZAWSZE ZADAJ SOBIE PYTANIA – CO JA CHCĘ? I CZY JESTEM GOTOWA WYKONAĆ / poświęcić coś aby to osiągnąć? oraz poniższe :

Co jest tym Co dodaje Ci energii? Rób tego więcej!

I co jest tym co odbiera Ci energię ?

Możesz to zmienić? Możesz z tego zrezygnować?

 

Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie przydatny, a jeśli był zapisz się poniżej na newsletter, by otrzymywać ciekawe, pełne przydatnej wiedzy informacje.

 

Z pasją do psychologii i do treningu mentalnego,

z miłością DO ZDROWIA W UJĘCIU HOLISTYCZNYM,

Ściskam,

Lekarz Sylwia Łuczyńska

 

  • Aby nie omijały Cię ważne treści,
    subskrybuj mój kanał na Youtubie


  • Podziel się

Jestem lekarzem, którego pasją jest kompleksowe, holistyczne podejście do zdrowia. Łączę medycynę z pracą nad ciałem i umysłem w powrocie do zdrowia.Więcej o mnie przeczytasz tutaj.

Dodaj komentarz

Zapisz się na Newsletter i Odbierz Poradnik "Jak wzmocnić Odporność?"

Zapisz się na maile pełne informacji o zdrowiu i odbierz poradnik. Piszę o tym jak dbać o zdrowie oraz informuję o swojej ofercie.
Chronimy Twoje dane zgodnie z polityką prywatności.