Dowiedz się czym jest ucho pływaka i jak uniknąć przykrych dolegliwości

Czym jest ucho pływaka? I jak je leczyć?

Ucho pływaka ma swoją medyczną nazwę jaką jest zapalenie ucha zewnętrznego. Zapalenie ucha zewnętrznego to proces zapalny w obrębie przewodu słuchowego zewnętrznego, który może również obejmować małżowinę uszną oraz błonę bębenkową. Przewód słuchowy zewnętrzny to ta rurka, która łączy środowisko zewnętrzne z błoną bębenkową. Skąd nazwa ucho pływaka? Nazwa pochodzi od etiologii.

Najczęściej do zapalenia ucha zewnętrznego dochodzi podczas kąpieli w basenie czy oceanie. Zdarza się, że po powrocie z wakacji doświadczamy bólu czy kłucia w uchu bądź wydaje nam się, „że ucho jest pełne” i mamy kłopot ze słuchem.

Przyczyna i objawy „ucha pływaka”

Ostre zapalenie ucha zewnętrznego w większości przypadków ma charakter bakteryjny. Najczęstsze patogeny to Pseudomonas aeruginosa ( 20-60%) oraz Staphylococcus aureus (10-70%). Rzadko w pierwotnym zapaleniu ucha zewnętrznego obserwuje się infekcje grzybicze.

Do charakterystycznych objawów należą :

1. Ból ucha ( często ostry)

2. Kłucie w uchu lub uczucie pełności z lub bez osłabieniem słuchu lub bólem promieniującym do żuchwy.

Z reguły jest tak, że w momencie ostrego zapalenia ucha zewnętrznego czujemy kłucie i ból ucha z jednoczesnym uczuciem „pełności w uchu” a przez to pogorszeniem słuchu.

 

Jak dochodzi do zapalenia ucha?

W przewodzie słuchowym zewnętrznym znajduje się woskowina. Ma ona za zadanie chronić ucho przed uszkodzeniem i utrudniać rozwój drobnoustrojów. W momencie w którym skóra zostaje zadrapana, zarazki mogą przedostać się do kanału słuchowego zewnętrznego i rozpocznie się infekcja.

Istnieją pewne czynniki, które mogą zwiększać ryzyko infekcji

1) Przedmioty w uchu – np. zatyczki do uszu, patyczki do czyszczenia ucha lub inne przedmioty takie jak waciki umieszczane w uchu mogą wytrzeć woskowiną i zadrapać ucho.

2) Woda – woda która dostaje się po kąpieli w basenie, morzu czy własnej wannie może usunąć woskowinę i rozmiękczyć skórę co ułatwi wniknięciu drobnoustrojów.

3)Podobnie jest przy wilgotnej pogodzie, bądź wtedy gdy do ucha dostaną się wilgoć i płyn.

 

Co jeszcze może mieć wpływ na wystąpienie infekcji?

Wiek – z pewnością infekcja zdarza się częściej u młodszych osób. Jednak z uwagi na fakt czyszczenia uszu patyczkami, czy stosowania zatyczek do uszu występuje ona również u osób dorosłych.

Wąskie przewody słuchowe – dzieci mają wąskie przewody, którymi trudniej płyn spływa do ucha. U niektórych dorosłych również możemy spotkać ten problem.

Niektóre problemy skórne czy kosmetyki – niektóre kosmetyki czy produkty do pielęgnacji włosów mogą podrażnić skórę i zwiększyć ryzyko wystąpienia zap. Ucha zewnętrznego.

Poza tym infekcja częściej występuje u osób z chorobami skóry takimi jak np. łuszczyca, egzema.

 

Jak leczyć zapalenie ucha (ucho pływaka)?

Jeśli wystąpi u Ciebie ból ucha nie czekaj, skonsultuj się z lekarzem. Lekarz zbada Twoje uszy i najprawdopodobniej zaleci krople do uszu, które mają w składzie antybiotyk i lub steryd o działaniu przeciwzapalnym i przeciw obrzękowym.

W terapii wstępnej niepowikłanego ostrego zapalenia ucha zaleca się leki do stosowania miejscowego. Jeśli lekarz stwierdzi, że jest konieczność leczenia ogólnego (ogólnoustrojowego) konieczne będą tabletki doustne z antybiotykiem.

Jak stosować krople do uszu?

1) Jeśli to możliwe, krople powinna aplikować osoba trzecia, jeśli nie to : – połóż się tak aby chore ucho było skierowane do góry, zaaplikuj odpowiednią dawkę kropli usznych tak by wypełnić przewód słuchowy zewnętrznym.

2)Po aplikacji kropli pozostań w pozycji 3 do 5 min aby krople mogły osiągnąć właściwą penetrację. Najlepiej mierzyć ten czas ze stoperem – możesz delikatnie poruszać małżowiną uszną pomoże to przedostać się kroplom w odpowiednie miejsce .

3)Wstań i wytrzyj nadmiar kropli – ważne aby przy stosowaniu kropli uszy były suche – postaraj się nie czyścić uszu, gdyż w trakcie tego możesz uszkodzić przewód słuchowy lub błonę bębenkową

 

Jak zapobiegać zapaleniu ucha zewnętrznego?

  • Ograniczyć kumulację wody i wilgoci w obrębie przewodu słuchowego zewnętrznego
  • Zaleca się usuwanie woskowiny, której nadmiar zatyka przewód słuchowy zewnętrzny (najlepiej stosować preparaty zmiękczające w postaci kropli do ucha)
  • Suszenie uszu suszarką – stosowanie zatyczek do uszu podczas pływania
  • Unikanie urazu ucha zewnętrznego
  • Laryngolodzy podają również stosowanie przed pływaniem po pływaniu i na noc kropli – obniżających ph


Pozdrawiam serdecznie,
lek. Sylwia Łuczyńska
  • Aby nie omijały Cię ważne treści,
    subskrybuj mój kanał na Youtubie


  • Podziel się

Jestem lekarzem, którego pasją jest kompleksowe, holistyczne podejście do zdrowia. Łączę medycynę z pracą nad ciałem i umysłem w powrocie do zdrowia.Więcej o mnie przeczytasz tutaj.

Dodaj komentarz

Zapisz się na Newsletter i Odbierz Poradnik "Jak wzmocnić Odporność?"

Zapisz się na maile pełne informacji o zdrowiu i odbierz poradnik. Piszę o tym jak dbać o zdrowie oraz informuję o swojej ofercie.
Chronimy Twoje dane zgodnie z polityką prywatności.