Dziecko je płatki

Czy Twoje dziecko je te produkty? To poważny błąd! Sprawdź zdrowie i naturalne zamienniki

Presja rówieśnicza i reklamy telewizyjne o niezdrowym jedzeniu mogą sprawić, że Twoje dziecko nie będzie chciało przyjmować nic innego. A Ty, żeby przerwać histerię w sklepie lub uspokoić płacz, sięgasz po tego zbawiennego lizaka, dzięki któremu możesz cieszyć się kilkoma minutami ciszami. Ale te spokojne momenty robią się coraz krótsze, a dziecko każdego dnia zachowuje się coraz gorzej. Do tego często łapie choroby, jego zęby są w opłakanym stanie, a dodatkowe kilogramy nie są już uroczym dziecięcym tłuszczykiem. Jak temu zaradzić?

 

Zdrowe odżywianie to nie fanaberia!

„Od jednego cukierka jeszcze nikt nie umarł!” Tak, a teraz proszę mi pokazać nerwowe dziecko, które ucieszy się z jednego cukierka, zje go w spokoju i wesoło pobiegnie bawić się dalej. Otóż to. Zdrowe odżywianie to nie mit, a jedyny racjonalny sposób, w jaki Twoje dziecko powinno jeść. Odpowiednia dieta może mieć głęboki wpływ na poczucie dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i emocjonalnego dziecka, pomagając w zapobieganiu stanom takim jak depresja, lęk, choroba afektywna dwubiegunowa, schizofrenia i ADHD. Dobre odżywianie może wspierać zdrowy wzrost i rozwój dziecka w dorosłym życiu, a nawet może odgrywać rolę w zmniejszaniu ryzyka samobójstwa u młodych ludzi. Jeśli u Twojego dziecka zdiagnozowano już problem ze stanem psychicznym, zdrowa dieta może pomóc mu w radzeniu sobie z objawami i odzyskaniu kontroli nad swoim zdrowiem.

Musisz pamiętać, że Twoje dziecko nie urodziło się marząc o frytkach, pizzy, coli i słodyczach, a jednocześnie z ogromną niechęcią do brokułów i marchwi. To dzieje się z czasem, gdy dzieci są narażone na coraz bardziej niezdrowe wybory żywieniowe. Istnieje jednak możliwość przeprogramowania dziecięcych zachcianek, aby sięganie po naturalne przekąski było dla malucha normalne. Jak to zrobić?

Zdrowe jedzenie

Jeśli u Twojego dziecka zdiagnozowano już problem ze stanem psychicznym, zdrowa dieta może pomóc mu w radzeniu sobie z objawami i odzyskaniu kontroli nad swoim zdrowiem.

Zachęcaj, nie zmuszaj

Niezależnie od tego, czy Twoje dzieci są małe, czy w wieku nastoletnim, to mają naturalne upodobanie do żywności, którą najbardziej lubią. Dorośli też czasem nie cierpią szpinaku lub brukselki, więc normalne jest, że coś może dziecku nie smakować. Skoncentruj się więc na ogólnej diecie, a nie na konkretnych produktach. Dzieci powinny jeść więcej świeżej, minimalnie przetworzonej żywności, więc Twoja wymówka odnośnie tego, że nie masz czasu gotować, właśnie straciła na aktualności. Jednak jeśli Twój harmonogram rzeczywiście jest napięty, to wykorzystaj to, by budować w dziecku zamiłowanie do zdrowej żywności! Pójdzcie razem na zakupy – niech pociecha wybierze swoje ulubione owoce, z których później wspólnie zrobicie sałatkę. Nic się nie stanie, jeśli raz na obiad zamiast kotleta będzie arbuz.

Niezdrowe produkty i ich zamienniki

 • Cola – gazowana woda z cytryną,
 • Lody – zamrożony naturalny sok z dużymi kawałkami owoców,
 • Smażony kurczak – pieczony lub z grilla,
 • Pączki, ciastka – domowe wypieki z małą ilością cukru,
 • Chipsy – pieczone plastry warzyw, a w przypadku starszych dzieci orzechy,
 • Drażetki – mini marchewki, winogrona,
 • Wafle – liście sałaty, ogórki,
 • Cukierki – rodzynki, daktyle,
 • Ser – pasta warzywna, hummus,
 • Masło czekoladowe – masło orzechowe, pasta z prażonego słonecznika.

 

Chcesz poznać inne tajniki zdrowej diety? Zapraszam Cię do mojego poradnika – Jadłospis „Jelita To Twój Drugi Mózg

 • Aby nie omijały Cię ważne treści,
  subskrybuj mój kanał na Youtubie


 • Podziel się

Jestem lekarzem, którego pasją jest kompleksowe, holistyczne podejście do zdrowia. Łączę medycynę z pracą nad ciałem i umysłem w powrocie do zdrowia.Więcej o mnie przeczytasz tutaj.

Dodaj komentarz

Zapisz się na Newsletter i Odbierz Poradnik "Jak wzmocnić Odporność?"

Zapisz się na maile pełne informacji o zdrowiu i odbierz poradnik. Piszę o tym jak dbać o zdrowie oraz informuję o swojej ofercie.
Chronimy Twoje dane zgodnie z polityką prywatności.