Połączenie ciała i umysłu kluczem do zdrowia

Prawdziwa droga do zdrowia to skupienie uwagi zarówno na ciele jak i umyśle.

Umysł nigdy nie choruje sam sobie.

Kiedy umysł zaczyna chorować, ciało podąża za nim.

Większość chorób ma podłoże psychosomatyczne. Ciało i umysł nie są dwiema oddzielnymi częściami, jak to próbuje często przedstawić medycyna. Świadomość jest w każdej części naszego ciała. Wszystko może rozpocząć się w ciele a następnie przejść do umysłu. Ale może też odwrotnie zacząć się od myśli, emocji i stresu i przejść do ciała.

Nie ma tutaj przegródki, która oddzielałaby jedno od drugiego. Czasem bardzo byśmy chcieli to zrobić ale jest to niemożliwe. O łączności ciała z umysłem mówią znani psychiatrzy m.in. David Hawkins, nauczyciele duchowi, psycholodzy czy specjaliści od rozwoju osobistego .. ale nie za często lekarze.

Tutaj mamy podział. Każdy ma swoją ” działkę”.

“Jak przychodzisz Pan z okiem, to problemy emocjonalne związane z Pana żoną nie mają tu nic do rzeczy, bo jesteś Pan u okulisty, a jak chcesz Pan pogadać to idź Pan do psychiatry.” ” A jak idziesz do urologa, to  też bez znaczenia jest, że nie sypiasz z żoną od dawna i pożycie sexualne nie istnieje u Ciebie, bo przecież w tym wieku to samoistnie pojawiają się pewne choroby “zgodne z peselem” ..

Każdy jednak kto podąża holistycznym podejściem nie tylko do choroby czy zdrowia ale do całego świata, widzi dużo powiązań i symbolicznych wzorców psychosomatycznych.

Większość problemów ma dwie strony i nie można rozwiązywać ich tylko poprzez jedną z nich czyli np. umysł lub ciało.

Tutaj pojawia się podział : Jest grupa ludzi, którzy wierzą, że problemy powstają tylko i wyłącznie w ciele i leczą ciało. Mają nadzieje na rozwój nauki oraz na to, że odniosą większe sukcesy. Ale sukcesy odnoszą połowiczne. Bo zdrowie zależy również od naszej sfery świadomości, od naszych myśli i emocji i tutaj farmakologicznie nie można wiele zdziałać. Nie zastąpi tego nic poza naszym własnym rozwojem tej sfery. Wielokrotnie widzę nieszczęśliwych ludzi z torbą leków. Tak ma wyglądać zdrowie? Tak może wyglądać jedynie przedłużanie życia i to ” jako takiego”…

Jest też druga grupa ludzi, tych którzy wierzą, że wszystko pojawia się w umyśle – wszystkie absolutnie problemy – myślą, że mają stuprocentową rację… Hipnotyzerzy, psychoterapeuci, konsultacji różnej maści, a może nawet członkowie Christian Science (Wyznawcy wierzą, że choroby somatyczne zasadniczo mają charakter duchowy. Nie uznają żadnych lekarstw; wierzą, że Bóg może wyleczyć choroby dzięki ich modlitwie[1]. – wikipedia )  oraz członkowie New Age. Oni także wierzą, że będą coraz większe sukcesy odnosić jeśli tylko udoskonalą sferę umysłu. Nie osiągną jednak więcej niż swoje 50 procent.. Bo przecież kiedy ciało choruje, to trzeba zadbać również o ciało! Leczyć ciało.

Uważam, że każdy problem powinien i w istocie musi być rozpatrywany jednocześnie na dwóch płaszczyznach. Każdy problem – co w moim znaczeniu – osoby, która leczy choroby ciała i pomaga w rozwoju sfery psychoemocjonalnej – nie tylko problem natury psychicznej ale też somatycznej. Wszystko należy pojmować w ciele i umyśle. Zająć się zarówno jednym jak i drugim. Bez względu na to, gdzie proces się rozpoczął. Tylko wtedy nauka odniesie całkowity sukces, kiedy nastąpi synergia.

Człowiek jest całością. Trzeba dbać o ciało, które jest świątynią, a jak mawiał jeden wspaniały neurochirurg ” kruchym domem duszy”. Ale trzeba dbać również o duszę, o świadomość

I ..o umiejętności.. umiejętności, które są największą naszą polisą zdrowotną a są nimi -> umiejętność radzenia sobie ze stresem, z napięciem, z “nerwami”, z emocjami.. i całą masą problemów XXI wieku, który określiłabym jak najbardziej psychoemocjonalnym wiekiem..

Rozwój świadomości.. a także poszerzanie swojej wiedzy i praca nad sobą są niezbędne.. farmakologia to tylko półśrodek, który nie załatwi nam zdrowia, nie przywróci radości życia.

 

Ciąg dalszy nastąpi, na podstawie wielu nauk, przemyśleń różnych moich i nie tylko moich.

Uściski,

Sylwia Łuczyńska – więcej niż lekarz, pasjonatka życia i miłości, rozwoju i świadomości, medycyny wschodniej i zachodniej, psychosomatyki, żywienia w chorobach, psychoterapii, i samopoznania, propagatorka zdrowego stylu życia i myślenia.

 

 

  • Aby nie omijały Cię ważne treści,
    subskrybuj mój kanał na Youtubie


  • Podziel się

Jestem lekarzem, którego pasją jest kompleksowe, holistyczne podejście do zdrowia. Łączę medycynę z pracą nad ciałem i umysłem w powrocie do zdrowia.Więcej o mnie przeczytasz tutaj.

Dodaj komentarz

Zapisz się na Newsletter i Odbierz Poradnik "Jak wzmocnić Odporność?"

Zapisz się na maile pełne informacji o zdrowiu i odbierz poradnik. Piszę o tym jak dbać o zdrowie oraz informuję o swojej ofercie.
Chronimy Twoje dane zgodnie z polityką prywatności.