Sprawdź jak odróżnić anginę od wirusowego zapalenia gardła?

Jak odróżnić wirusowe zapalenie gardła od bakteryjnego?

Jest to bardzo istotne z punktu widzenia leczenia. Infekcje wirusowe leczymy objawowo i nie stosujemy w ich przypadku antybiotyków. Angina, czyli paciorkowcowe zapalenie gardła wymaga antybiotykoterapii. Sprawdź jak łatwo odróżnić czy mamy do czynienia z wirusówka czy bakteryjną infekcją?

Istnieje kilka cech, które możemy porównać przy obu infekcjach :

Początek :

W infekcji wirusowej początek może trwać kilka dni zanim rozwiną się pełne objawy.

W infekcji bakteryjnej początek objawia się NAGŁYM, SILNYM BÓLEM gardła i bólem podczas połykania.

Temperatura :

W typowej infekcji wirusowej może wystąpić stan podgorączkowy rzadziej gorączka.

W anginie paciorkowcowej temp > 38 stopni.

Inne objawy :

Przy wirusowej infekcji gardła – wystąpi katar, ewentualnie suchy kaszel. Objawy z innych układów i narządów raczej się nie zdarzają.

W przypadku anginy może pojawić się ból brzucha, nudności, wymioty, kaszel się nie pojawia.

Wygląd gardła :

Gardło wirusowe -tylna ściana gardła zaczerwieniona, przekrwiona. Mogą pojawić się pęcherzyki na tylnej ścianie gardła i podniebieniu.

Gardło w anginie – zapalenie gardła i migdałków – błona śluzowa obrzęknięta żywo czerwona lub krwistoczerwona, biały nalot na migdałkach, język na początku obłożony, później koloru malinowego.

Na podniebieniu mogą być widoczne wybroczyny.

Powiększenie węzłów chłonnych :

W infekcji wirusowej powiększone są zazwyczaj węzły chłonne szyjne tylne,

w bakteryjnej szyjne przednie.

Występowanie KATARU i / lub KASZLU :

W infekcji wirusowej TAK, w bakteryjnej NIE.

OKRES ZACHOROWANIA (WIEK) :

W infekcji wirusowej – najczęściej zimą i wiosną ale może również w lecie i przez cały rok – wiek – różny. W bakteryjnej najczęściej chorują dzieci w wieku 5-15 lat (oczywiście dorośli również mogą zachorować!)

Leczenie :

Infekcję wirusową leczymy objawowo. Możemy zastosować tabletki do ssania. Preparaty nawilżające, płukanki wody z solą kuchenną, sodą oczyszczoną. Nie leczymy infekcji wirusowych antybiotykami.

W infekcji bakteryjnej konieczne jest leczenie antybiotykiem w ilości dni i dawce jaką ustalił lekarz.

Lekiem pierwszego rzutu jest penicylina fenoksymetylowa stosowana przez 10 dni w dawce 500 mg, co 12h. Jeśli stwierdzono u chorego nadwrażliwość na penicyliny lekami będą cefalosporyny lub makrolidy.

Leczenie objawowe polega na odpoczynku, piciu dużej ilości płynów, leczeniu przeciwbólowym/przeciwgorączkowym oraz stosowaniu miejscowych preparatów o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym z np. Lidokainą, benzydaminą, salicylanem choliny).

Możliwe są nawroty bakteryjnego zapalenia gardła w przypadku nie zastosowania się do zaleceń lekarza i stosowania leków regularnie do końca trwania leczenia. Nawroty zdarzają się ogólnie rzadko.

Są to podstawowe różnice między zapaleniem gardła wirusowym a bakteryjnym.
Jeśli wystąpi u Ciebie infekcja wirusowa i nie przechodzi po leczeniu objawowym do ok. 5-7 dni skonsultuj się z lekarzem. Podobnie w przypadku wystąpienia wysokiej gorączki, nalotów na migdałkach czy wybroczyn na podniebieniu wskazane jest skontaktować się z lekarzem.

Lek. Sylwia Łuczyńska

  • Aby nie omijały Cię ważne treści,
    subskrybuj mój kanał na Youtubie


  • Podziel się

Jestem lekarzem, którego pasją jest kompleksowe, holistyczne podejście do zdrowia. Łączę medycynę z pracą nad ciałem i umysłem w powrocie do zdrowia.Więcej o mnie przeczytasz tutaj.

Dodaj komentarz

Zapisz się na Newsletter i Odbierz Poradnik "Jak wzmocnić Odporność?"

Zapisz się na maile pełne informacji o zdrowiu i odbierz poradnik. Piszę o tym jak dbać o zdrowie oraz informuję o swojej ofercie.
Chronimy Twoje dane zgodnie z polityką prywatności.