Wszystko co musisz wiedzieć na temat cukrzycy typu 2

Cukrzyca jest grupą chorób/ zaburzeń metabolicznych, które charakteryzują się hiperglikemią (podwyższonym poziomem cukru we krwi)wynikającą z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki beta trzustki. Z czasem zwiększa ryzyko chorób serca, ślepoty, uszkodzenia nerwów i narządów oraz innych poważnych chorób. Cukrzyca może dotyczyć ludzi w każdym wieku a jej objawy na początku są łagodne. Jedna na trzy osoby z cukrzycą, nie wie, że je mają. Dlatego badania profilaktyczne są bardzo ważne.

Co może Cię zaniepokoić? Pierwsze objawy cukrzycy

Ludzie z cukrzycą typu 2 często nie mają żadnych objawów.Pierwszym z nich może być uczucie ogromnego pragnienia. Inne objawy to np. suchość w jamie ustnej, większy apetyt, sikanie – czasami nawet co godzinę – oraz niezwykłą utratę lub przyrost masy ciała.

Późniejsze objawy cukrzycy :

źniejsze objawy cukrzycy wynikają z przewlekłej hiperglikemii (podwyższonego poziomu cukru we krwi). Są to m.in. zmęczenie, senność, ospałość, czasami problemy z widzeniem (niewyraźne widzenie), czy bóle głowy.

Jakie są oznaki poważniejszych problemów?

W wielu przypadkach cukrzyca nie jest rozpoznawana.

Rozpoznajemy ją wówczas gdy dochodzi do tzw. czerwonych flag cukrzycy :

Są to m.in. :

1) Zranienia lub owrzodzenia, które się trudno goją

2) Częstsze infekcje grzybicze lub infekcje dróg moczowych !

3) Swędzenie skóry, szczególnie w okolicy pachwiny

4) Cukrzyca może wpływać na funkcje seksualne

Cukrzyca może uszkodzić naczynia krwionośne i nerwy w narządach płciowych. Może to doprowadzić do utraty czucia i utrudnić osiągnięcie orgazmu. Kobiety są również skłonne do suchości pochwy. Około 1 na 3 osoby z cukrzycą będą miały jakąś formę problemów seksualnych. Od 35% do 70% mężczyzn cierpiących na tę chorobę będzie miało co najmniej pewien stopień impotencji w życiu.

Czynniki ryzyka cukrzycy, które możesz kontrolować

Niektóre nawyki zdrowotne i schorzenia związane z Twoim stylem życia mogą zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę :

1) Nadwaga, szczególnie w obszarze talii, otyłość również

2) Brak ruchu, mała aktywność fizyczna

3) Palenie papierosów

4) Jedzenie dużo czerwonego mięsa, przetworzonego mięsa, wysokotłuszczowych produktów mlecznych i słodyczy

5) Nieprawidłowy poziom cholesterolu i trójglicerydów

Czynniki ryzyka, których nie możesz kontrolować :

1) Rasa – Latynosi, Afroamerykanie, rdzenni Amerykanie i Azjaci są bardziej narażeni na wystąpienie cukrzycy

2) Cukrzyca w rodzinie – cukrzyca u rodziców czy rodzeństwa zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy u Ciebie

3)Wiek – powyżej 45 roku zwiększa się ryzyko wystąpienia cukrzycy

Im więcej masz czynników ryzyka, tym większa szansa, że zachorujesz na cukrzycę.

Czynniki ryzyka u kobiet :

Prawdopodobieństwo cukrzycy t.2 jest większe jeśli :

1) Miałaś cukrzycę ciążową

2) Urodziłaś dziecko ważące > 4kg

3) Chorujesz na zespół policystycznych jajników

Jak działa insulina?

Insulina jest hormonem peptydowym, produkowanym przez komórki beta wysp trzustkowych. Poposiłkowy wzrost stężenia glukozy we krwi jest sygnałem do wydzielania insuliny. Jej celem jest transport glukozy do komórek tkanki tłuszczowej, mięśni czy wątroby co obniża poziom glukozy we krwi. Insulina odgrywa rolę w metabolizmie węglowodanów i tłuszczy. Insulina pomaga komórkom używać cukru, zaopatruje je w cukier.

Cukrzyca typu 2 – zaburzony metabolizm

W cukrzycy t/2 występuje defekt związany ze zmniejszoną wrażliwością tkanek na insulinę . Stan ten zwany insulino opornością wymaga produkcji nadmiernej ilości insuliny, co w dalszym przebiegu choroby przekracza zdolności wydzielnicze trzustki. W cukrzycy t 2 dochodzi do uszkodzenia komórek beta wysp trzustki i upośledzenia, a później zaprzestania wydzielania insuliny. Jak widzisz jest to poważny problem!

Jak się rozpoznaje cukrzycę?

Istnieją 3 kryteria służące rozpoznaniu

1) Glikemia na czczo 2 x >= 126 mg/dl

2) Glikemia przygodna czyli glikemia mierzona bez przygotowania, nie będąc na czczo o dowolnej porze dnia >= 200 mg/dl w momencie w którym występują objawy tj zwiększone pragnienie, częstomocz, utrata masy ciała i inne wynikające z hiperglikemii

3) Glikemia w teście OGTT w 120 min. >= 200 mg/dl.

Cukrzyca typu 2 – dieta robi ogromną różnicę!

Dieta w cukrzycy ma ogromne znaczenie. Jej celem jest normalizacja wagi ciała, poziomu cukru i cholesterolu we krwi. Zalecana jest dieta w której 45 -50 % energii pochodzi z węglowodanów, ok. 30-35% procent z tłuszczu a białko stanowi 20%. Należy spożywać produkty pełnoziarniste, wyeliminować białe pieczywo, słodkie owoce i napoje oraz cukry proste. Wybierać produkty z indeksem glikemicznym < 55 oraz zdrowe tłuszcze i mnóstwo zielonych warzyw. Jeśli masz problem z dietą, zgłoś się do mnie, współpracuję z dietetykiem i wspólnie ułożymy dla Ciebie jadłospis 🙂

Wysiłek fizyczny jest ogromnie ważny !

W cukrzycy wysiłek fizyczny ma ogromne znaczenie. Uwrażliwia on tkanki na działanie insuliny, wpływa korzystnie na poziom cukru we krwi, cholesterol, nadwagę i ciśnienie tętnicze krwi. Zaleca się aby rozpocząć od godzinnych spacerów codziennie. Po mału wprowadzać wysiłek aerobowy pływanie, bieganie, taniec ( zumba np.) spacer z kijkami (szybkie tempo tak aby się spocić) do 5 x w tygodniu po minimum 30 minut.

Relaks jest równie ważny !

Stres może zwiększyć ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi. Niektórzy ludzie nic nie robią w związku ze stresem. Inni zajadają emocje i stres, nie umiejąc sobie z nimi radzić. Zamiast tego ćwicz techniki relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie, medytacja lub wizualizacja. Rozmawiaj z przyjacielem, bliskimi osobami, utrzymuj dobre relacje.

Jeśli nie możesz tego pokonać, mam dla Ciebie rozwiązanie – nagranie webinaru z ćwiczeniami jak uwolnić się od trudnych emocji i napięcia. Ćwiczymy medytacje, wizualizacje i wiele innych. Webinar z dostępem na 60dni możesz zakupić TUTAJ.

Doustne leki

Jeśli nie stosujesz diety ani wysiłku fizycznego, lub są one niewystarczające, mogą pomóc leki. Niektóre leki zwiększają wydzielanie insuliny, inne hamują rozkład cukru we krwi. Mechanizmów działania jest wiele. Porozmawiaj z lekarzem na temat najlepszego rozwiązania dla Ciebie.

Insulina nie tylko w cukrzycy typu 2

Lekarz może przepisać insulinę na wczesnym etapie leczenia i połączyć ją z tabletkami. Może również pomóc osobom z cukrzycą typu 2, które rozwijają się w “niewydolność komórek beta”.Oznacza to, że komórki w trzustce nie wytwarzają już insuliny, gdy poziom cukru we krwi jest wysoki. Jeśli tak się stanie, insulina stanie się częścią codziennej rutyny.

Inne leki dostępne we wstrzyknięciach

Istnieją również leki, które nie są insuliną. Są stosowane we wstrzyknięciach i zapobiegają wzrostowi glukozy we krwi po posiłku. Leki te spowalniają opróżnianie żołądka i zwiększają uczucie sytości. Jeśli masz wilczy apetyt i trudności w zmniejszeniu masy ciała, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem.

Dlaczego badanie cukru jest ważne?

Ilość i terminy pomiarów cukru są ważne w celu kontroli leczenia. W zależności od tego czy stosujesz dietę, czy jesteś na różnych kombinacjach leków, lekarz może zalecić Ci pomiar poziomu cukru glukometrem najczęściej na czczo, przed i po posiłkach, a także po wysiłku fizycznym i na wieczór przed snem. Stosuj się do pomiarów zaleconych przez lekarza, ma to na celu monitorowanie stosowanego leczenia.

Kłopoty z sercem i miażdżyca

Jeśli nie trzymasz diety ani nie uprawiasz sportu a do tego chorujesz na cukrzycę, bardziej prawdopodobne jest to, że w Twoich tętnicach utworzy się blaszka miażdżycowa. Blaszka spowalnia przepływ krwi i zwiększa ryzyko zakrzepów. Prowadzi do stwardnienia tętnic, zwanych miażdżycą tętnic, co zwiększa ryzyko zawału serca lub udaru mózgu. Ok 2 z 3 osób chorych na cukrzycę umiera z powodu chorób serca!

Dieta i wysiłek fizyczny są konieczne w leczeniu i zapobieganiu cukrzycy !

Komplikacje nerek

Im dłużej chorujesz na cukrzycę, tym większa szansa, że ucierpią na tym również Twoje nerki. Cukrzyca jest główną przyczyną niewydolności nerek. Kontrolowanie poziomu cukru we krwi, ciśnienia tętniczego i cholesterolu może zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego powikłania. Regularne badania, kontrola glikemii w postaci diety, leków i badań może spowolnić chorobę i utrzymać zdrowe nerki.

Problemy z oczami

Wysoki poziom cukru we krwi może uszkodzić maleńkie naczynia krwionośne, które dostarczają tlen i substancje odżywcze do siatkówki. Powstaje tzw. retinopatia cukrzycowa, która może prowadzić do utraty wzroku. Jest to główna przyczyna nowych przypadków ślepoty w wieku od 20 do 74 lat !

Cukrzycowe uszkodzenie nerwów

Z czasem niekontrolowana cukrzyca i wysoki poziom cukru we krwi mogą powodować uszkodzenie nerwów. Objawy obejmują drętwienie, ból i uczucie mrowienia często w palcach rąk lub stóp. Kontrolowanie cukrzycy może zapobiec dalszym szkodom.

Obrażenia stóp są bardzo poważne

Uszkodzenie nerwów uszkadza czucie w stopach. Miażdżyca naczyń zmniejsza przepływ krwi do tego obszaru.

Stąd niewielkie obrażenia stóp mogą powodować odleżyny czy zgorzel. W ciężkich przypadkach infekcje mogą spowodować amputacje. Trzymanie diety, czy dbanie o wysiłek fizyczny to nie tylko „dodatkowe możliwości leczenia” to obowiązek aby cukrzyca dalej nie postępowała! Musisz absolutnie mieć świadomość tego, jak wiele osób traci wzrok, umiera na zawał, czy ma amputowaną stopę z powodu niekontrolowanej cukrzycy! Zadbaj o przestrzeganie zaleceń lekarza także tych żywieniowych i tych dotyczących ćwiczeń fizycznych.

Zęby i dziąsła również obrywają!

Wysoki poziom cukru we krwi może zasilać bakterie wytwarzające płytkę nazębną. Powstawanie płytki nazębnej prowadzi do ubytków, próchnicy zębów i chorych dziąseł. Ciężka choroba dziąseł tzw. paradontoza może spowodować utratę zębów. Osłabia dziąsła oraz tkanki i kości utrzymujące zęby w miejscu. Ułatwia to również infekcje.

Czy można zapobiec cukrzycy?

Jedną z najbardziej zaskakujących rzeczy na temat cukrzycy typu 2 jest to, że można jej uniknąć. Aby zmniejszyć ryzyko, postępuj zgodnie z zaleceniami :

  1. Trzymaj zdrową dietę. Jedną z diet, która zapobiega rozwojowi cukrzycy i chorób serca jest dieta DASH, śródziemnomorska.

  2. Ćwicz przez 30 minut, 5 dni w tygodniu.

  3. Pozostań przy prawidłowej wadze. Nie dopuszczaj do nadwagi i otyłości.

  4. Wykonuj badania profilaktyczne i kontrolne. ( glukoza na czczo, OGTT, lipidogram itp.)

  5. Osoby ze stanami przedcukrzycowymi mogą zapobiec cukrzycy poprzez zmianę swojego stylu życia. Natomiast dla osób z cukrzycą to już jest absolutna konieczność, która może zmniejszyć zapotrzebowanie na leki !

Pozdrawiam serdecznie,

lek. Sylwia Łuczyńska

  • Aby nie omijały Cię ważne treści,
    subskrybuj mój kanał na Youtubie


  • Podziel się

Jestem lekarzem, którego pasją jest kompleksowe, holistyczne podejście do zdrowia. Łączę medycynę z pracą nad ciałem i umysłem w powrocie do zdrowia.Więcej o mnie przeczytasz tutaj.

Dodaj komentarz

Zapisz się na Newsletter i Odbierz Poradnik "Jak wzmocnić Odporność?"

Zapisz się na maile pełne informacji o zdrowiu i odbierz poradnik. Piszę o tym jak dbać o zdrowie oraz informuję o swojej ofercie.
Chronimy Twoje dane zgodnie z polityką prywatności.