Zobacz jak sobie pomóc przy zapaleniu oskrzeli

Początkowo suchy męczący kaszel, lekki stan podgorączkowy a z czasem ból i uczucie ciężkości w klatce piersiowej. Znasz te dolegliwości ?Czasami dołączają do tego złe samopoczucie i bóle mięśni. Po okresie suchego męczącego kaszlu dochodzi po jakimś czasie do wykrztuszania wydzieliny czyli tzw. kaszlu mokrego.

Opisane dolegliwości są objawami ostrego zapalenia oskrzeli.

Z definicji ostre zapalenie oskrzeli jest zakażeniem dróg oddechowych z kaszlem trwającym < 3 tygodnie. Rozpoznawane jest po wykluczeniu zapalenia płuc.

Jakie są przyczyny zapalenia oskrzeli?

Najczęściej spowodowane jest przez wirusy oddechowe ( rhinowirusy, adenowirusy, RSV, grypy A i B). Zakażenie bakteryjne pojawia się u mniej niż 10 % chorych – najczęściej Bordetella pertusiss, Mycoplasma pneumoniae i Chlamydia pneumoniae.

Na czym polega leczenie ostrego zapalenia oskrzeli?

1. Stosuj leki objawowe – w przypadku kaszlu suchego – leki / preparaty na suchy kaszel hamujące odruch kaszlu. Naturalne preparaty to m.in. syrop piniowy. Na kaszel wykrztuśny polecane są preparaty ułatwiające wykrztuszanie np. z acetylocysteiną lub ambroksolem.

2. Nie stosuj antybiotyku. Chyba, że Twoje dolegliwości nie przechodzą przed okres ok 2-3 tygodni i zaleci Ci tak lekarz.

3. W przypadku trudności w oddychaniu lekarz może przepisać Ci leki rozkurczające drogi oddechowe.

4. Jeśli palisz papierosy zdecydowanie z nich zrezygnuj. Substancje zawarte w dymie tytoniowym utrudniają pracę rzęsek i zagęszczają śluz w drogach oddechowych.

5. Nawadniaj się. Pij ciepłe napoje, bądź wodę z miodem. U niektórych osób cytryna może podrażniać błonę śluzową gardła. Podobnie jest z miodem i cukrami prostymi w okresie infekcyjnym.

6. Nawilżaj błonę śluzową – np. masło z czosnkiem jest doskonałym sposobem. Czosnek ma działanie antyseptyczne i przeciwwirusowe. Żeby nie połykać posiekanych ząbków czosnku bez niczego, polecam zrobić np. masło czosnkowe. Podobnie cebulę możesz zjeść z pomidorami polaną oliwą z oliwek. Do nawilżania świetnie się również sprawdzi sól emska do picia. Nie jest to szczególnie lubiany przez pacjentów płyn ale zdecydowanie skuteczny.

7. W momencie kaszlu mokrego, tzw. produktywnego możesz przygotować do jedzenia potrawy wysuszające np. kasza jaglana, czy banany.

8. Nieocenione również w tej infekcji są inhalacje. Stary sposób to nalanie gorącej wody do miski, skropienie jej płynem do inhalacji zawierającym np. rumianek, bądź olejki eteryczne i przysłonięcie głowy ręcznikiem. Skutkuje to nawilżeniem dróg oddechowych i przynosi ulgę. W razie gdyby Twoje dolegliwości nie przechodziły skonsultuj się z lekarzem.

 

 

Ostre zapalenie oskrzeli powinno ustąpić samoistnie, jeśli nie ustępuje wskazana jest konsultacja lekarska.

 

 

Pozdrawiam serdecznie, lek. Sylwia Łuczyńska

  • Aby nie omijały Cię ważne treści,
    subskrybuj mój kanał na Youtubie


  • Podziel się

Jestem lekarzem, którego pasją jest kompleksowe, holistyczne podejście do zdrowia. Łączę medycynę z pracą nad ciałem i umysłem w powrocie do zdrowia.Więcej o mnie przeczytasz tutaj.

Dodaj komentarz

Zapisz się na Newsletter i Odbierz Poradnik "Jak wzmocnić Odporność?"

Zapisz się na maile pełne informacji o zdrowiu i odbierz poradnik. Piszę o tym jak dbać o zdrowie oraz informuję o swojej ofercie.
Chronimy Twoje dane zgodnie z polityką prywatności.